3/2/2010 7:14:54 AM
Sverige har rasat ur topp tio när det gäller e-förvaltning. Inte så konstigt kanske - det finns ju ett samband….

|
Stämmer kartan?
|
Förvaltningsminister Mats Odell, KD, och regeringens e-delegation har målet att Sverige ska bli världens bästa e-förvaltning. När FN i dagarna presenterar ländernas mogenhet inom e-förvaltning visade det sig att man fallit från 1 till 12 plats från förra mätningen som genomfördes 2008.
Sydkorea har tagit över förstaplatsen, före USA och Kanada. Även Norge och Danmark hör till de länder som gått förbi Sverige
I den del av rankningen som visar hur mycket medborgarna använder e-tjänster har Sverige också tappat, från plats 9 till plats 23. Också här ligger Sydkorea i topp.
Vad är då e-myndighet?
Wikipedia definierar det så här:
E-tjänster vill man ge medborgare och företag enklare tillgång till myndigheternas information och tjänster.
E-demokrati ska man ge medborgare och företag större möjlighet att delta i demokratiska processer samt möjligheter till interaktion med myndigheter.
E-förvaltning ämnar man att öka kvaliteten i de tjänster som myndigheterna erbjuder
En 24 timmarsmyndighet är ett sätt att möta medborgarnas ökade krav på service och den handlar om modernisering av externt och internt IT-stöd för att skapa bättre integration mellan olika system. I grunden handlar det om att förändra metoder och system och skapa tillgänglighet till information och tjänster på enklast sätt – alltså inte bara genom dator. Genom detta kan myndigheter satsa på enklare tjänster såsom att lämna information på webbplatsen. Medborgare och företag kan därför få tillgång till de tjänster som mera tydligt skulle förbättra myndigheternas service.
Mina funderingar
PTS sade nyligen att 4 av tio hushåll har tillgång till fiber och det visar sig vara lite drygt 1 hushåll av tio…. Kriteriet var de som bodde minst 353m från anslutningen – inte vilka som hade fiber! Så var det med den skrytvalsen!
Sverige har ett bredbandsmål som skall infrias om ett decennium. Inget annat land har så lång tidshorisont vad jag kan se. Sydkorea har också här tagit över tätplatsen. De har också de tuffaste bredbandsmålen 1000MB/s till 2012. De flesta andra länder har 100 eller 50MB/s som mål. Finland satsar och beräknar att ha 100MB till hela befolkningen 2016
Vad har det här med videokonferens att göra?
För det första tycker jag att man skall ha med video, när det gäller e-förvaltning, e-tjänster och e-demokrati. Jag har aldrig sett ett ord om det. Det kan handla om tillgänglighet gentemot medborgarna eller effektiviteten mot andra myndigheter, när det gäller möten, utbildningar etc.
Sedan är det som vanligt, finns inte tillräcklig bandbredd, så minskar också nyttjandet av video i en organisation. Det är elementärt. Se på Sydkorea som gått upp i topp. De har bra bredbandsstruktur och har dessutom fått fart på e-förvaltningen. Det ena ger det andra och dessutom stämmer kanske kartan med verkligheten där.
/Rolf